Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

História obce Sebedražie

Najstaršia písomná správa o obci je z roku 1245. V tom čase bola kráľovským majetkom. Od roku 1350 patrila panstvu Sivý kameň.

V 15. storočí v Sebedraží uplatňovali zemepanské práva Majthényiovci, po nich ďalšie šľachtické rody: Turzovci a Pálfyovci. Význam horného Ponitria vzrástol po vzniku tzv. Nitriansko-turčianskej cesty, sprostredkovávajúcej styk južnejších oblastí so severným Slovenskom, ba až krakovskom v Poľsku.
Postupne dochádzalo na našom území k hospodárskemu a spoločenskému rozvoju. Najciteľnejšie badať tento rozvoj v poľnohospodárstve, ako aj v remeselnej výrobe, kde dochádza k väčšej diferenciácii. Nové ekonomicko-sociálne prúdy zmenili aj štruktúru slovanských komunít na našom území - rodia sa feudálne vzťahy.
Pre obec tohto obdobia je charakteristický rozvoj poľnohospodárstva a súkenníctva, ktoré zaznamenalo nevídaný rozmach najmä v 18. storočí. Opomenúť však nemožno ani chov dobytka a ostatných hospodárskych zvierat. Vhodné plochy sa zas využívajú pre pastierstvo.
Remeselníci a roľníci predávajú svoje výrobky a poľnohospodárske produkty na trhoviskách v najbližšom okolí, najmä v Prievidzi. Rozšírený je aj jarmočný predaj dobytka, koní a ošípaných.
Po roku 1945 sa v roku 1958 v obci vytvorilo JRD, neskôr, od roku 1960 Štátne majetky. Nedostatok pracovných príležitostí priamo v obci riešia občania dochádzaním za prácou v rámci regiónu do Prievidze, Novák, Zemianskych Kostolian a Handlovej. V roku 1962 začína svoju činnosť Baňa Cigeľ, kde pracuje niekoľko desiatok našich občanov. 

 Poslednú tonu uhlia z bane Cigeľ vyviezli na povrch v piatok 27..10.2017 na poludnie.  "Dorúbaním posledného stenového porubu Hornonitrianske bane Prievidza definitívne ukončia ťažbu uhlia v Bani Cigeľ.  Ukončila sa história tejto najmladšej, 55-ročnej bane na hornej Nitre, ktorá symbolicky odchádza do baníckeho dôchodku," povedala hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková. 

Za toto obdobie bolo podľa nej vyťažených z Bane Cigeľ viac ako 62 miliónov ton uhlia, ukončenie ťažby je v súlade so strategickými zámermi HBP, ktoré sa na toto dlhodobo pripravovali.