Štruktúra obce
Štruktúra obce
Obec je právnickou osobou samostatne hospodáriacou s vlastným majetkom a so svojimi finančnými zdrojmi za podmienok stanovených zákonom SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, v znení neskorších predpisov a všeobecne záväznými nariadeniami obce.
Orgánmi obce Sebedražie sú:
- starosta obce
- obecné zastupiteľstvo
Obecné zastupiteľstvo zriadilo komisie obecného zastupiteľstva ako svoje dočasné výkonné a poradné orgány. Úlohy a činnosť komisií určuje Rokovací poriadok obecného zastupiteľstva.
Osobitné postavenie má hlavný kontrolór obce, ktorého volí obecné zastupiteľstvo.
Starosta obce
je predstaviteľom obce a najvyšším výkonným orgánom obce, ktorého volia obyvatelia obce v priamych voľbách. Funkčné obdobie sa skončí zložením sľubu novozvoleného starostu. Starosta obce je štatutárnym orgánom obce v majetko-právnych vzťahoch obce a v pracovnoprávnych vzťahoch zamestnancov obce, v administratívnoprávnych vzťahoch je správnym orgánom. Ďalšie práva a povinnosti starostu sú uvedené v zákone o obecnom zriadení a v § 13 Štatútu obce Sebedražie.
Obecné zastupiteľstvo
Obecné zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor obce Sebedražie, zložený z 9 poslancov zvolených v priamych voľbách obyvateľmi obce Sebedražie.
Hlavné úlohy obecného zastupiteľstva:
- určovať zásady hospodárenia a nakladania s majetkom obce, schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa tohto majetku a kontrolovať hospodárenie s ním
- schvaľovať rozpočet obce a jeho zmeny, kontrolovať jeho čerpanie a schvaľovať záverečný účet
- schvaľovať územný plán obce a jeho časti a koncepcie rozvoja jednotlivých oblastí života obce
- rozhodovať o zavedení alebo zrušení miestnej dane alebo miestneho poplatku
- uznášať sa na nariadeniach obce
- zakladať, zriaďovať a kontrolovať rozpočtové a príspevkové organizácie
- schvaľovať zmluvné prevody vlastníctva nehnuteľného majetku a prevody hnuteľného majetku nad stanovenú hodnotu
- schvaľovať organizačný poriadok, rokovací poriadok a pod.
- zriaďovať orgány potrebné na samosprávu obce a určovať náplň ich práce
- udeľovať čestné občianstvo obce, vyznamenania a ceny
Podrobnú úpravu pravidiel rokovania obecného zastupiteľstva, najmä prípravu písomných podkladov na rokovanie, spôsob uznášania sa a prijímania VZN obce, uznesení OZ, spôsob kontroly plnenia uznesení stanovuje Rokovací poriadok obecného zastupiteľstva.
Hlavný kontrolór obce
Hlavný kontrolór obce je pracovníkom obce, ktorý vykonáva kontrolu úloh obce, vyplývajúcich z pôsobnosti obce. Do funkcie ho volí obecné zastupiteľstvo, ktorému je zodpovedný za svoju činnosť. Hlavný kontrolór obce sa zúčastňuje zasadnutí obecného zastupiteľstva s hlasom poradným.
Kontroluje:
- nakladanie s majetkom obce
- účtovníctvo a pokladničné operácie
- hospodárenie s finančnými zdrojmi
- čerpanie rozpočtu
- záverečný účet
- správnosť čerpania finančných prostriedkov obce účelovo poskytnutých fondov a dotácií
Hlavný kontrolór obce vypracúva odborné stanoviská k návrhu rozpočtu a k záverečnému účtu obce, vybavuje sťažnosti a podnety občanov, vedie centrálnu evidenciu petícií obyvateľstva.